Mentální (m)appka

Tento příběh věnuji podnikavcům z Business clubu Podnikni to!

V ruce svírám telefon. Vrhnu se s chutí do app storu. Co tam na mě čeká? Další šťavnatá aplikace, která mi usnadní život (a podnikání).

V browseru projíždím nabídkou. Jako vždy, je dost široká. Moji pozornost upoutá jedna, která je mi povědomá. Vždyť tuhle používá Sherlock Holmes!

Tak ta musí být hodně dobrá. Bez dalších úvah kliknu na “získat”.

Cena mě trochu překvapila. Čekal jsem, že bude za pár dollarů či zdarma. Ono to po mě ale chce čas! Prý mám investovat pět minut do úvodního tréninku a v následujících třech dnech si dát 3x denně jedno použití.

To se mi nezdá… radši bych dal pár drobných a už na to nemusel myslet… No co, ale i tak jsem na to kliknul. Přece jen, používá to Holmes, to je silná reference…

…vcházím do prostoru, který dobře znám. Je to byt, kde jsem před dvěma roky bydlel. U dveří stojí kolega Karel. U ucha má “utržené sluchátko” z Macha a Šebestové. Nervózně přešlapuje. Obejdu tento podivný obraz a vstoupím do předsíně.

V předsíni sedí v obrovské kupě rozházených papírů kočka a vrní. Co tady dělá?

V obýváku na lustru je něco nebo spíš někdo, koho jsem nečekal… přítelkyně! Slétává z něj dolů na obrovské kytici růží, jako na koštěti. To jsou kouzla!

Co to má být…?

Prostorem se ozve znělka: “Vítejte v demo verzi pamětní (m)appky. Klikněte pro umístění vlastních pamětních připomínek”.

Vysvětlení pamětních připomínek z “dema mentální (m)appky”

První poznámka (kolega Karel, nervózně přešlapující u dveří s telefonem z večerníčku) = zavolat Karlovi o informace k projektu, kterému se kvapem blíží dead-line.

Druhá poznámka, kočka s kupou rozházených papírů = je konec roku a tak se chci ujistit, u paní Kočičkové (naše účetní), že je vše s daněmi v pořádku. Bývá v tom zmatek, protože máme tři firmy a tak je těch papírů opravdu hodně.

Přítelkyně, jako čarodějnice na fakt velké kytce z růží slétává z lustru. To znamená, že se blíží výročí a zapomenout koupit malou (VELKOU) pozornost není možnost.

Klíče k použití mentální (m)appky, jindy nazývaného pamětní palác nebo cesta:

  1. Prostor, který dobře známe. Někteří nadšenci cestují jen pro to, aby navštívili další místa, do kterých si v mysli mohou umístit další poznámky!
  2. Vytyčená konkrétní místa v prostoru (příklady: pracovní stůl, parapet, lednička). Jasně definovaný počet míst k ukládání informací. Volejbalistky taky na začátku hry nestojí, kde se jim zachce. I když vám z prostoru některá položka vypadne (což odkazuje na to, že potřebujete lépe propracovat danou pamětní stopu, viz dále), tak aspoň víte, že (a kolik) toho chybí. Pokud appku využíváte často, tak se pouze soustředěním na místo zmizelé položky vzpomenete! Ale chce to chvíli tréninku. 😉
  3. Vytrénovanou dovednost udělat představu jasnou ale taky zajímavou (bláznivou = atraktivní). Dost často je potřeba zachytit abstraktní myšlenku či celou sérii na sebe navazujících úkolů. Jak tuto mentální appku používáte, zároveň poznáváte, jak váš mozek a mysl reaguje na různé druhy pamětních poznámek. Užijte si tuhle hru!

Využití mentální (m)appky v běžném životě

Na rozdíl od main-streamového přístupu, používám mentální (pamětní) mapku (palác) pouze pro krátkodobou paměť.

Pokud si něco chci pamatovat dlouho (znalosti z profesního oboru, slovíčka, jména, adresy), potřebuju dané informace kvalitně pospojovat mezi sebou. Dělám to na základě faktických (tedy ne vymyšlených a bláznivých) spojení. Umístění do fyzické lokace (místa) tady nevyužiju.

Pro dlouhodobou znalost pojmů, cizích slov a jmen jako pomůcku využívám tzv. pamětní kotvy. Většinou je to zvuková podobnost nebo rozklad slov. O nich se dozvíte více v dalším článku.

O výhodách mentální (m)appky pro krátkodobou paměť

Když mě v průběhu dne napadají další úkoly, které potřebuju splnit nebo myšlenky, které mi pomůžou v podnikání, nemusím si to nikam psát (což je u zvlášt činnorodých mozků dost otrava – napadají je skvělé myšlenky totiž pořád 🙂

Jednoduše si udělám poznámku v paláci. Tam se jich vejde 10, 20, 30… kolik budete chtít a natrénujete 🙂

Zároveň je nezměrnou přidanou hodnotou to, že cvičíte mozek: paměť, kreativitu (jak tam tu poznámku v představě ztvárnit, že? ;), bdělou přítomnost (mindfulness: mám v průběhu dne palác a nemusím si vše ťukat do mobilu Jsem tady a teď. Mám poznámky v hlavě a nic neruší mou pozornost).

Co z krátkodobých úkolů si můžu uložit do paměti, nedávám už do mobilu. Technologie jsou fajn a bez nich už bychom dnes jako společnost nefungovali, ale na druhou stranu, doba, po kterou udržíme koncentraci se snižuje. Na internetu najdete články s pro mě dost děsivými titulky: “Máte menší dobu nepřerušené koncentrace, než akvarijní rybička“.

A kolik úspěšných podniků dokáže rybička rozjet?

No, když teď zpětně všechny ty informace čtu, tak si je radši pro trénink jdu uložit do své mentální (m)appky. 😉

Libor Mattuš (马龙)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště